Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Zašto je Zapad razvijen a mi ne?

Komentari (67) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 18 jun 2015 15:51
pobunjenik
Ukratko Zapad je razvijen a mi ne iz jednog prostog razloga koji mnogi ne vide i ne žele da vide.
Radi se o bivšim ili sadašnjim imperijama koje eksploatišu ili su eksploatisale pola sveta.
Koje su klale i otimale i ostavljale pustoš u ime svog današnjeg bogatstva..
Kladim se da se i u domaćinstvu Pabla Eskobara lepo živelo i da su uslovi i kvalitet tog življenja bili na zavidnom nivou.
Ali,predpostavljam da svi znamo koliko je ljudskih života,bede i patnje uzidano u kvadrate njegovih vila,Mercedesa i pozlaćenih česmi.
Preporuke:
124
5
2 četvrtak, 18 jun 2015 16:04
Nikolas
Interesantno je vidjenje stvari u pomenutoj knjizi. Za izlazak iz krize potrebno je kao i u prvoj polovini veka primeniti kejnzijanske metode u ekonomiji. Zdrava drzavna intervencija je resenje. Slobodno trziste je bajka a nisu ga se pridrzavale ni zapadne zemlje u vreme kada su se razvile.
Preporuke:
88
0
3 četvrtak, 18 jun 2015 16:26
zoran
Zašto je Zapad razvijen a mi ne?
kso

Kao prvo zapad nije koloinija kao mi, kao drugo zaposljavaju skolovane ljude a ne ljude tipa gaso, nebojasa doktor, babic lepotan, aco vucic, vulin, djuric i ostali, kao trece zapad ne zaposljava bivse propale engleske politicare da im rukovode vladom, posebno ne one koje su poznati svetu po ratnim zlocinima, kao cetvrto, na zapadu ne odredjuju ambasadori ko ce da formira vladu, kao peto, na zapadu strane banke ne odvlace sav kapital iz zemlje, kao sesto zapad ne govori za svoj narod da su jeftina radna snaga, kao sedmo, zapadu niko ne uzima 15% teritorij i daje je teroristima sa sve narodom....jel to dosta ili vam treba jos razloga zasto smo tu gde jesmo?
Preporuke:
112
4
4 četvrtak, 18 jun 2015 16:27
sokrat
Zašto je Zemlja okrugla?
Preporuke:
13
30
5 četvrtak, 18 jun 2015 16:54
D-ex Deo I.
Razlike između nas i zapadnih društava su enormne,a pre svega bih apostrofirao razliku u shvatanju političkih elita.Dok na zapadu politika se bavi unapređenjem života svojih građana,kod nas biti političar-vlast znači obezbeđenje ličnih blagodeti na prvom mestu a zatim i idolopoklonstvo i kult ličnosti.Nije tačno da do savremenih sofisticiranih tehnologija nije moguće doći,danas se za novac sve može kupiti.Srbija ne uspeva da uredi državu,što je izvodljivo kada se hoće,jer to je uslov svih uslova za privredni i svaki drugi razvoj.Svaki kapital trži sigurnost a država je ta koja sigurnost obezbeđuje.Ima li sigurnosti danas u Srbiji sa ovakvom ekonomskom politikom a pre svega sa ovakvim sudstvom i policijom.Odgovor ja NE.Ako nema sigurnosti nema ni ulaganja.Ovaj kapital koji je ušao u Srbiju je u 90% špekulativni,jer nije problem odvojiti 2 miliona evra pa "probati" u bankarstvu ili nekoj proizvodnji.To što država finansira iz budžeta neke strane kompanije je kratkog daha,
Preporuke:
59
8
6 četvrtak, 18 jun 2015 17:11
D-ex Deo II.
jer kada finansiranje prestane one podižu sidro po sistemu "ućarismo koliko je moglo".U Srbiji danas nema niti jedne ozbiljnije svetske banke koja je došla da ostane na ovim prostorima,da novac plasira pod uslovima kakvi su na tržištu Evrope što bi itekako podstaklo privredni razvoj.Zašto? Opet zato što nema sigurnosti.Svaki ozbiljan privredni subjekt koji želi da investira na druga tržišta bavi se i političkom elitom u toj zemlji,opet zarad sigurnosti svog kapitala.Ko misli da investitori neznaju ko je i kakav Vučić,Dačić,Vulin,...onda je taj zaista naivan.Tvorac ove kolumne se zapita "zašto se ne ide na depresijaciju dinara".Tačno,to svkako relaksira izvoz ali obara zarade nominalno u odnosu na evro,a to je ono što politika ne voli.Ima li nade? U suštini DA,sa ovom politikom sigurno NE.
PRVO-Urediti državu(jeftina,efikasna,nekorupirana)
DRUGO-Sve u priredni razvoj
TREĆE-Strateški pravci razvoja(i to forsirati,olakšicama aksimalno pomagati)
ČETVRTO-Edukacija u službi privrede
Preporuke:
43
5
7 četvrtak, 18 jun 2015 17:46
projekcije
kineske projekcije su da će ta zemlja biti svetski hegemon 2049.
Hoće, kao što je i Japan postao. Sećate li se onih proročanstava iz 1980-ih, recimo Gora Vidala, ili Prestovica koji su tvrdili da 21. vek pripada Japanu. Snimani filmovi o tome, futurolozi izrogačenih očiju paničili. Da će isti posedovati ceo globus, biti globalna supersila. Iiii ... cvrc Milojka. Isto sledi i prenaduvanoj Kini, koja je kao i Japan tek američki autsors projekat. Dovoljno je samo da povuku napredna litografska postrojenja i baj baj čajna. Šta je zaista originalno došlo iz (današnje, naravno) Kine. Ništa, sa tolikim R&D nisu u stanju da razviju ni originalni procesor, niti softver, akcelerator čestica ... Sve kopija do kopije (istina ponekad poboljšane). Inovacije i dalje dolaze iz SAD i Evrope. Bitnih inovacija u Kini neće nikada ni biti, u državi mrava nema mesta za stvaraocima preko potrebno osećanje slobode. Inovativni duh se razvija od malih nogu, to je stvar vaspitanja više nego obrazovanja.
Preporuke:
37
39
8 četvrtak, 18 jun 2015 19:24
Johnny
@ D-ex Deo II.
Ima li nade? U suštini DA,sa ovom politikom sigurno NE.
PRVO-Urediti državu(jeftina,efikasna,nekorupirana)
DRUGO-Sve u priredni razvoj
TREĆE-Strateški pravci razvoja(i to forsirati,olakšicama aksimalno pomagati)
ČETVRTO-Edukacija u
Samo jedno pitanje : Da li je Srbija pravna drzava ?
Odgovor znamo ! i sta onda ocekujemo ?!?!
Tek posle dolazi ovo o cemu Vi pricate, pozdrav !
Preporuke:
16
1
9 četvrtak, 18 jun 2015 19:36
Misa
Lepo napisano, ali je tema promasena. Postoji citava oblast ekonomije, Institucionalna ekonomija, koja sa bavi problemom modernizacije, pokusava da odgovori na pitanje zasto su zemlje koje su kolonizovali protestanti (Kanada, Sad, Australija, Novi zeland), mnogo bogatije od onih koje su kolonizovali katolici (latinska amerika). Zasto su u 20 veku samo 5 drzava uspeli da udju u red bogatih (Japan, J. Koreja, Tajvan, Hong Kong, Singapur), i sve su budisticke! Zasto su najsiromasnije katolicke drzave u Evropi, (Spanija, Portugalija), u boljem polozaju od najbogatijih pravoslavih (Grcka, Kipar).

Modernizacija jednog drustva nema veze sa prirodnim bogatstvima ili geografskim polozajem, demokratijom ili diktaturom, nego sa kulturom i vrednostima koje jedno drustvo razvija.
Preporuke:
40
10
10 četvrtak, 18 jun 2015 19:38
Zemunac
Uz SVE ANALIZE preskocio je razvoj poljioprivrede,a imamo bas taj NEISKORISCENI potencijal.SA trecinom poljoprivredne proizvodnje Holandije ili Danske,bili bismo SLOBODNA ZEMLJA!Neka ne ocekuje investitore,radna snaga je skupa u odnosu i na KINU i na INDIJU,a nase trziste malo i neinteresantno.NO neko KOCI razvoj poljoprivrede.Sela su napustena,a ulozili bi i KINEZI I RUSI kojima treba hrana.POVRATAK na selo,rasteretio bi gradove i smanjio nezaposlenost,no EU i MMF to KOCE!Srbija je POLJOPRIVREDNA ZEMLJA,a od i toga lepo moze da se zivi!Moderna sela,bas kao u Svajcarskoj nisu lose mesto za zivot!
Preporuke:
27
2
11 četvrtak, 18 jun 2015 20:10
Reddy
Preduslov svih preduslova da bi se neka zemlja razvijala je da ima stabilan politički i pravni sistem. A njega ne može, pri današnjoj konstelaciji snaga u međunarodnim odnosima, skoro po definici biti. Tu je nešto strašno važno. Integrisanost u dati ideološko-vojno-strateško-politički okvir. Od toga su ne samo Srbija već gotovo sve zemlje balkanskog regiona galaktički udaljene. I tu je kraj. Želeli ste kapitalizam, drugovi i drugarice. Pa, dobili ste ga! Šta je sada? Zagrcnuli ste se. Tačno. No, sada moramo da vam rasporimo trbušnu duplju kako bi izvadili to što ste progutali. Mala ali nezgodna stvarčica.
Preporuke:
30
3
12 četvrtak, 18 jun 2015 20:13
Seljak Bezemljaš1
Ne sporeći ono što je napisao gospodin Nikolić,izneo bih nekoliko ličnih viđenja.
Devedesete nemaju nikakvu, tačnije skoro nikakvu vezu sa propašću naše industrije.
Grubo a dosta tačno govoreći, mi i nismo imali fabrike.Postojalo je nešto pola fabrika,a od pola (i to veća polovina)socijalna ustanova.
Ko u to ne veruje neka pogleda izveštaj državne komisije,takozvane Krajgerove.(Dugoročni program ekonomske stabilizacije )Komisija je počela sa radom 1981.g.vreme par- nepar,nestašica kafe, praška., MMF je kod nas od 1979)
Potpuni neuspeh industrijalizacije i modernizacije od 1944, ogledao se u visokoj stopi nezaposlenosti.
Ta stopa je večno bila oko 20% uz stalan višak od 30% u ustanovama i fabrikama.I više od 1 000 000.radnika u inostranstvu.
Bilo bi predugo,pa ću u nastavku izneti lično viđenje zašto 500 fabrika nije moglo da vraća devizne kredite za opremu,pa je država (Jugoslavija) bankrotirala 1983.g.
Preporuke:
27
11
13 četvrtak, 18 jun 2015 20:38
Cviko
(radna snaga nam nije tako kvalifikovana i inovativna kao što često mislimo, dok ozbiljnijim mineralnim bogatstvima, koje bismo mogli da izvozimo, ne raspolažemo).
Sve što je sposobno da radi,svi koji su inovativni, pametni, obrazovani, većina je oterana u inostranstvo. I šta sada? Od ostatka očekujete, inovativnost, kreaciju, itd. Nema. Vlast priča da će zaustaviti tkѕ. odliv mozgova. Praktino radi ništa. Kada bi se u zemlju vratili svi obrazovani, sposobni, inovativni, kreativni nastao bi izbor: ili oni ili ovi na vlasti. Izbor znamo. Obrazovani, inovativni, sposobni su nepoželjni jer je ovima slatka vlast pa makar u propast otišla mast (država). A što se tiče mineralnih bogatstava, sve što imamo dali smo strancima, da oni zarađuju. Japan ima manje sirovina od Srbije, sve uvoze i uspevaju da stvore sve što im padne na pamet. U Srbiji smo promenili društvene sisteme, i dalje smo siromašni. Dakle, problem je u ljudima koji nas vode tj. onih koji su ih izabrali ako su ih izabrali.
Preporuke:
25
4
14 četvrtak, 18 jun 2015 21:05
boban
Srbija bi za par godina postala ugodno mesto za zivot kada bi se sprecila pljacka I korupcija u drzavnim poslovima(od suda do opstine),uvele stroge,dugacke zatvorske kazne za svaku zloupotrebu drzavne funkcije(kradja ,korupcija,namestene nabavke...),bankarstvo vratilo u drzavne ruke,maloprodajno trziste u domace ruke, prerada hrane u domace ruke,njive,vode,mlekare u domace ruke.Iz Srbije stranci iznesu najmanje 5 milijardi Evra profita godisnje.
Drzava da stimulise mlade porodice da zive u selima: besplatne kuce I nekoliko hektara zemlje(bez prava na prodaju) ,asphalt,internet,struja.Srbija bi zivnula za par godina.Industrijska proizvodnja je za velike zemlje I ekonomije.
Sramota je uvoziti beli luk I cackalice iz Kine.
Preporuke:
24
0
15 četvrtak, 18 jun 2015 21:06
Oliver Kromvel
Ja se držim teze da je ekonomija pseudo nauka.Nikada ne napadam bez argumenata pa ću ih i sada izneti.Gospodin Nikolić pokazuje da je poput većine ekonomista operisan od politike a jedno bez drugog ne ide,ne može ekonomija da funkcioniše odvojeno od politike,zbog toga ja izuzetno cenim geopolitiku zato što ona predstavlja sinergiju više nauka i veština.Nikolić bi trebao da zna da je Srbija zaostalo zato što je tri puta preoravana u poslednjih 100 godina,izgubila je 3 miliona stanovnika,unazađivana sankcija i raznim kvinsliškim režimima je njena privreda sistematski i namerno dezintegrisana.

Nikolić uporno zaboravlja jednu činjenicu,zapad je ceo Balkan ne samo Srbiju projektovao kao periferiju koja daje jeftinu radnu snagu,tržište je za bofl robu i naravno daje svoje resurse kolonistima na izvolte.
Preporuke:
40
3
16 četvrtak, 18 jun 2015 21:15
Oliver Kromvel
Nikakve reindustrijalizacije neće biti,zato što ni Nikolić ali ni ovaj blesavi narod ne kapiraju da smo mi projektovani da budemo periferija života,ovde mogu da dođu samo multinacionalne fabrike za proizvodnju robe široke potrošnje koje žele da koriste jeftinu radnu snagu,sadašnji zakon o radu je tome i prilagođen.Mi smo malo tržište u njihovim projekcijama smo periferija života,otpad i nikada nam neće dozvoliti bilo kakav razvoj osim ako se sami ne izborimo novom politikom za sebe.

Zašto izmišljamo toplu vodu,treba ulagati u agrar,energetiku,mi resurse imamo samo su oni jednim delom okupirani,mislim na Kosmet.Zašto ne koristimo obnovljive izvore energije,imamo izuzetne resurse i kapacitete,zamislite da podignemo nivo stočarske proizvodnje na nivo recimo jedne Holandije,Danske ili Novog Zelanda.

Nikolić potpuno nekritični iznosi podatak da kod nas korupcija i nije tako veliki problem,gospodine Nikoliću,Srbija pati od hronične korupcije,koja će je naposletku uništiti.
Preporuke:
28
4
17 četvrtak, 18 jun 2015 21:25
Oliver Kromvel
Seljak Bezemljaš1@,nepravedno je vaš komentar dobio ove minuse,vi ste otvorili jednu vrlo kontraverznu temu na koju su titoljupci i jugonostalgičari posebno osetljivi,dirnuli ste u osinje gnezdo.Ni jedna država bivše grobnice srpstva tzv SFRJ nije preživela takvu ekonomsku dezintegraciju kao što je to Srbija.Niko se ne bavi jednom važnom činjenicom,više od 3 000 000 Srba je u periodu vlasti Kumrovačkog kasapina često i prisilom oterano u gradove,proces koji je u Francuskoj recimo trajao 150 godina je u Srbiji izveden za svega 30 godina prisilnom industrijalizacijom.Komunisti su mrzeli seljake zato što su bili nezavisni i nisu zavisili od njih a sva ta silna komunistička industrija,potpuno nerentabilna obilato zalivana novcem iz Maršalovih planova a kasnije i kreditima iz Zapadne Nemačke je praktično već sredinom šezdesetih bila na ivici kolapsa.Hipotetički gledano i da nije bilo rata i raspada industrija Sfrj bi uglavnom propala a početkom osamdesetih je bila na izdisaju.
Preporuke:
27
7
18 četvrtak, 18 jun 2015 21:30
brzi
Goran Nikolić je sve lepo napisao i objasnio ali je propustio bitnu činjenicu koja daje zapadu prednost več vekovima; tradicija. Polititiku u starim zapadnim demokratijama vode stare industrijalske familije, političari su tamo samo izvođači ( marionete) politika koje zamisli ta kasta industrialaca. Zato ako vas interesuje šta če se u pojedinim zemlajma starog zapada događati u sledečim godinama pratite šta rade i pričaju njihovi industrialci a ne što pričaju njihovi političari koji su tamo svi redom samo potrošna roba. Zato je u SAD Rokenfeler mnogo bitniji od Obame ili u Italiji familija Agneli ili Marchegalia birnija i od Renzzija Mattarelle zajedno ili u Nemačkoj Thysseni, Kruepi, Quanti i Porschei mnogo bitniji od Anglele Merkel. Svi ovi nabrojani industrialci politiku stvaraju dok je nabrojani političari samo izvode.
Preporuke:
13
12
19 četvrtak, 18 jun 2015 21:34
Seljak Bezemljaš2
Zašto je na prvi pogled razumna ideja da se kupi nova oprema i unapredi tehnologija vodila u bankrot.
Bez namere da to sistematizujem, prvo neki od opštih uslova.
-Od Vardara pa do Triglava privreda je funkcionisala
na kreditima na kojima je kamata bila nekoliko puta ispod nivoa inflacije.(inflacija redovno između 20 i 40%)Tako se stvarala neverovatno lažna slika ekonomske uspešnosti pa su mogi "giganti" na tome izgrađeni.Tako su nevidljivo a značajno oporezovani i destimulisani,oni koji su dobili manje iznose kredita.To je proizvodilo lažne biografije,"uspešne" a cenjene, i stalno uspostavljalo jednakost na sve nižem nivou.Sa deviznim kreditima nije bilo mrdanja.
-Preveliki broj zaposlenih (prekobrojnih i preko 30%)stvarao je mehanizme spletkarenja, održavao besmislene organizacione šeme i stvarao prikrivenu a snažnu težnju da svako daje što manji doprinos na poslu.
-Za novu opremu nisu odabirani najbolji.Nije se znalo ko su.Pa se biralo dosta galamdžija.
Preporuke:
26
5
20 četvrtak, 18 jun 2015 21:51
Grgur
Svest, svest i samo svest. Za razliku od drugih, imamo zaprepašćujuće nizak nivo svesti. Rezultat toga je stanje u kome se nalazimo. Ono je proizvod naše svesti.
Preporuke:
26
2
21 četvrtak, 18 jun 2015 22:13
Inspektor Torente
Još je rano da se daju dugoročne projekcije. Da sačekamo da se završi III svetski rat, pa će se videti ko se razvija, a kome će kanibalizam biti glavna privredna grana.
Šalu na stranu: nije naša industrija bila baš toliko loša koliko mislimo. Setimo se tokom NATO agresije-mnogo fabrika je gađano. Zašto? Čak i sada, ima srpskih proizvoda odličnog kvaliteta, a tehnika i oprema proizvedena u Srbiji je bila na ceni (kao ilustracija: burgije pravljene u FRA u Čačku su izvožene u Nemačku, a odatle su prodavane kao nemački proizvod).
Preporuke:
17
2
22 četvrtak, 18 jun 2015 22:25
Seljak Bezemljaš3
Kao odgovor na nakazu od onog što se zvalo "kadrovska
politika"u fabrikama(i ustanovama)razvilo se ono što možemo da definišemo kao "srednji ešalon".
Nemaju formalnu moć,često nemaju ni formalno obrazovanje,nisu bolje plaćeni,naprotiv,nisu cenjeni. Stručni su i daroviti za posao.Bez njih teško opstaju firme.Mimikrija "tehnokrata"u zemlji koja je 50 godina vodila borbu protiv tehnokratije.
-Za novu opremu gradila se obavezno i nova hala.
Nepotrebno tehnički,štetno ekonomski, važno politički.Tako su izgrađeni građevinski monstrumi od fabrika.Kao najmanje važno ali ne nevažno, proizvod je od početka do finalizacije prelazio kilometre koji su ga bez potrebe poskupljivali.
-Specijalizacija kao uslov povećanja produktivnosti nije postojala. Ni ona najgrublja.Ne može fabrika (ili ustanova)da ima čistačice (to rade za to specijalizovane firme)ne može da peče slaninu i kuva boraniju (to rade specijalizovane firme koje kuvaju za desetine fabrika)itd.
Preporuke:
10
9
23 četvrtak, 18 jun 2015 22:56
jedno zasto, hiljadu zato
zato sto je zapad napravio veliku razliku u vreme kad su zapadne zemlje bile kolonijalne sile, a nase zemlje pod tudjom vlascu

zato sto se ljudi na zapadu obucavaju vekovima da budu prakticni, a ljudi kod nas da budu sujetni

zato sto na zapadu studenti uce da budu efikasni strucnjaci i timski igraci, a kod nas da budu beskorisne enciklopedije i da hvataju krivine i ocene a ne znanje

zato sto zapad ima jaku vojsku, a vazalne drzave ubedjuje da im ne treba vojska nego samo protivteroristicke jedinice

zato sto zapad ima tzv. nezavisne medije tj. potpunu kontrolu nad medijima ukljucujuci medijski prostor vazalnih drzava

zato sto zapad koristi MMF, svetsku banku da uspostavi neokolonijalne ekonomske odnose

zato sto zapad uspeva da se na svetskim trzistima trguje u njihovim valutama i da pokondireni malogradjani vazalnih drzava stede u njihovim valutama i kupuju njihovu robu

zato sto se kod nas misli da je otvaranje uvozno orjentisanog trznog centra investicija
...
Preporuke:
26
6
24 četvrtak, 18 jun 2015 23:07
Goran Stanković
Šta činiti? Voleo bih prvo odgovor šta je Srbija bogu zgrešila, da već mesecima za 250 dinara joj se nudi limun, ne znam koje klase, koji vodeći trgovinski lanci, bez stida i srama, izlažu u rafove. Uz te lance i pitanje i zašto Srbija nema sindikat koji bi tim radnicima u tim lancima, obezbedio platu bar kao u domicilnim zemljama, jer su inače ovde svi artikli skuplji, uz sličnu poresku stopu. I uvek mi je muka kada se priča o visokim tehnologijama: lično, više bih voleo domaću slaninu po 5 evra no najnoviji mobilni telefon. Hoću reći mi smo poljoprivredna zemlja,uz razvoj usluga, eto razvojne šanse. Pod tim mislim da svi nešto radimo. Trenutno nam višnja obezvređena, pitanje da li će se skinuti rod. I to čuveno - izvoz. Da zaradimo pare, da vraćamo kredite. Neki Tabloidi kontinuirano pišu gde ide deo para od kredita... . Inače, cenim analitiku i znanje autora, ali, uvek me kopkaju pitanja koje gledam oko sebe. Svaki dan. Odgovori mi se čini jednostavnim.
Preporuke:
15
1
25 četvrtak, 18 jun 2015 23:23
D-ex
@ Johnny

Odgovor na pitanje "Da li je Srbija pravna država" je sasvim jednostavan,i proizilazi iz vladavine prava.Ima li vladavine prava u Srbiji i u kojoj meri je njegova zastupljenost u stvarnom društvenom životu. Odgovor je,u veoma malom procentu jer nikada se više nije "trgovalo" pravom i pravdom,nikada se više nije zarađivalo na pravdi odnosno nepravdi.Da li se može uspostaviti vladavina prava u Srbiji,naravno da može samo se "nedodirljivi" moraju učiniti dodirljivim,a zakon mora i cara obavezivati.
Prema tome poštovani moj Džoni,Srbija je kvazi pravna država,a da li će se menjati to u najvećoj meri zavisi samo od Srba.Znajući ovaj narod ja sam po prilično pesimista,jer zarad budućnost treba razmišljati u isto vreme i gavom i biračkim pravom.Bar do sada je to dosta teško išlo.
Preporuke:
8
0
26 četvrtak, 18 jun 2015 23:24
Boba
Postavke sasvim na liniji tekuće kolonijalne vlasti i njene mantre o stranim investicijama. Teško se oteti utisku da se ne radi o poltronskom ponavljanju teza kolonijalnih službenika na vlasti u Srbiji kojima se samo nastoji dati 'stručna' podrška.
Otkrivanje tople vode zašto su kolonijalne sile bogate je 'vrh', a tvrdnja da se samo tehnologijama mogu izvući siromašne države je posebno problematična.
Kao prvo bez slobode nema nikakvog razvoja što dokazuje sunovrat srpskog naroda i pod turskom i nemačkom i zapadnom okupacijom danas. Tu nema nikakvog razvoja već samo kontinuirane pljačke.
Tek kad se država oslobodi stranog tutorstva moguć je razvoj za koji naravno treba saradnja sa pravim prijateljima a ne okupatorima. Ulaganje u obnovu industrije za naše potrebe- transport, vojna i industrija poljoprivrednih mašina i poljoprivrede je najveća šansa Srbije. Nikada nećemo biti konkurentni u trčanju za tehnologijama okupatora ali to ne znači da ih nije moguće razvijati i dobiti drugde.
Preporuke:
10
0
27 četvrtak, 18 jun 2015 23:36
Umpalumpa
Zašto je Zapad razvijen a mi ne?

Pa zato što kao bene slušamo i izvršavamo sve što nam sa Zapada kažu. ETo zašto. Tako su radili i Kinezi, a ona počeli da gledaju šta Zapad radi i za trideset godina ih prestigli.
Preporuke:
11
1
28 četvrtak, 18 jun 2015 23:38
BEOGRAD
Da se do blagostanja dolazi tako što kopiraš zapadne ekonomije jednostavno ne pije vodu, jer bi tako svaka zemlja na svetu bila uspešna. Sama činjenica da je samo 5 zemalja u XX veku uspelo da se razvije sve govori. Drugi mit u koji neki Srbi veruju to je poljoprivreda kao naša šansa iako nijedna zapadna država se nije razvila kroz poljoprivredu. Autor je lepo rekao samo industrija, moderne tehnologije. Ja bih samo napomenuo alarmantnu sivu zonu gde država gubi mnogo novca, np u Nemačkoj siva zona je minorna kod nas je 1/3 ekonomije, odlazak mladih, školovanih na Zapad je katastrofa, onda političari koji su korumpirani i koji ne zanima interes naroda.
Preporuke:
11
7
29 četvrtak, 18 jun 2015 23:46
Cviko
@jedno zašto, hiljadu zato,
Nije baš tako kako iznosite. Pre svega na Zapadu nema onih klasičnih država kao što mo mi to učili. Tamo vladaju multinacionalne kompanije, dakle kapital a državno uređenje, izvršna vlast je njihova maska, poluga, sluga. Npr. ne vlada Obama već neka sasvim druga lica, itd. Te korporacije imaju samo jedno za cilj. Pokupiti novac od svakog građanina je osnovni imperativ, bez obzira na njegove osobine pol, seksualnu opredeljenost, rasu,naciju, obrazovanje, itd. Sve se zasniva na piramidalnom sistemu. Čak i kod nas hvaljeni, privatni penzioni fondovi tamo propadaju. Narodu se oduzima na razne načine gotov novac a daje virtuelni. GMO hrana je posebna priča u kojoj su kompanije nemilosrdne. Taj sistem koji Vi opisujete je samo površna impresija a zaronite malo dublje, pa će te videti da nije zlato sve što sija...
Preporuke:
17
3
30 petak, 19 jun 2015 00:02
brzi
@
četvrtak, 18 jun 2015 21:25
Oliver Kromvel

Selidba naroda iz sala u gradove je počale več u vreme Karađorđevića ( tada je bio urbanistički projektovan Novi beograd; grad za 1.000.000 žitelja, seljaka koji če doseliti iz sela u grad), posle drugog rata taj trend samo je nastavljen. A kako su srbske komunjare vodile privredu možete se uveriti u arhivu SPS, partiji koja je nasledila komunjare. Srbske komunjare samspomenu zato jer se o operativnim privrednim pitanjima ( kde i kako če biti izgrađen neki pogon) odlučivalo na republičkom nivoju, zato je svaka republika imala sopstven kompletan idustrijski krug u celom privrednom ciklu ( svi proizvodili sve). Zaštonisam spominjao Tita? zato jer se on suštinsko nije ni bavio ekonomijom osim na nivoju političkih floskula jer je bio u ekonomiji "tanak" zato je i pustio ekonoju republikama da se svaka snađe kako zna i ume. To je i glavni tazlog ovolikih razlika između republika u vreme raspada SFRJ.
Preporuke:
7
7
31 petak, 19 jun 2015 01:49
Reddy
Ne mogu shvatiti komentatore koji ispuštaju glavnu stavku - akumulaciju. Svi znamo kako je obavljena i izvedena na Zapadu. Šta je predstavljala kolonizacija? Čiju su zemlju oteli Amerikanci, koga su sa nje proterali. Španci i Portugalci na jugu? Šta je Japan radio u Kini i po jugoistočnoj Aziji? Zar slična metodologija nije vredela i za zapad Evrope, recimo Engleska, ograđivanje, Francuska, Holandija, Italija, Austrija ili Belgija, da ne pričamo. Nemačka je, opet, specifičnim načinom to ostvarivala, ratovima dakako! Ostali koji tome nisu pribegavali vidimo kako su prošli. Recimo, Afrika ili Indija, Kina! Šta je tu Jugoslavija posle Drugog svetskog rata mogla? Samo ono što je i uradila. I onda se pojavljuje posoljeni "seljak bezemljaš" da nam objasni kako nam fabrike nisu valjale i kako nisu bile ono što su trebale da budu. U odnosu na koga i na šta posle onakvog razaranja zemlje? Na čiju zaboravnost i glupost se ovde računa? Neko namerno podmeće klipove.
Preporuke:
20
8
32 petak, 19 jun 2015 02:31
Bob
@projekcije
Tu ima istine, ali zec se ne krije u umirućoj Evropi ili tupavoj Americi (koja nema mozgove nego ih uvozi), nego u Indiji.
Opšteprihvaćena je zabluda da su istočni Azijati mnogo tehnološki napredni. Jedan detalj: Nemci su smatrali da će, posle pobede u svetskom ratu, lako pregaziti Japance zbog, šta mislite? Mnogo jače tehnike.
Preporuke:
6
4
33 petak, 19 jun 2015 07:47
Prečanin
@jedno zasto, hiljadu zato


zato sto se ljudi na zapadu obucavaju vekovima da budu prakticni, a ljudi kod nas da budu sujetni"


Ovako sažetu istinu odavno nisam pročitao. Čestitam!
Preporuke:
13
8
34 petak, 19 jun 2015 08:16
Boško
četvrtak, 18 jun 2015 16:26
zoran

Kao prvo zapad nije koloinija kao mi, kao sedmo, zapadu niko ne uzima 15% teritorij i daje je teroristima sa sve narodom...


Više puta tokom decenija ponovljena laž postala je istina. Više ni Srbi u Srbiji ne smatraju Srbe koji su ostali van granica komunjarske Srbije Srpskim narodom nego se ograničavaju samo na Brozovu Srbiju (užu)

Plan komunista i ustaša iz 1935 godine je uspešno sproveden, odmah posle rata kada je Tito sa bandom poništio rezultate drugog svetskog rata i oslobođenje Balkana od Ruske armije, počevši odmah ubijanje Srpskog naroda, i izmišljanje "država" sa delovimo Srpskog naroda kao manjinom.

I dok je u evropi nacizam pobeđen (privremeno) komunisti i ustaše su nastavile nacistički program prema Srpskom narodu te su ustaše, turci, šiptari, bugari dobili "republike" a u stvari države za ubijanje i proterivanje Srba.

Pri tome naselili su "beograd na vodi" najvećom fukarom koja i danas radi protiv Srpskog naroda...
Preporuke:
19
11
35 petak, 19 jun 2015 08:19
šta činiti,6.Oktobar!
Najmogoljudnija zemlja je uspela da spreči lak ulazak stranaca u delatnosti koje ne mogu da pokrenu razvoj zemlje, a mogu lako da izvuku profit, kao što su maloprodaja, telekomunikacije ili finansije (samo 3% bankarskog sektora drže stranci).

Ovo je nešto što nismo smeli činiti!
Uništiti domaći baknarski setor i rasprodati telekomunikacione delatnosti!
Sad,posle one štetočine Dionkića,nema kajanja.
Još bi on bio savetnik Vučiću ili u vladi,ali je usput njegovom zaslugom nestalo keša u neutvrđenom iznosu koje je"diktator Milošević"izneo iz zemlje,a koje da nagađamo,sada oprane se ulažu u Beograd na vodi i ostale megalomanske projekte.
Šta činiti?
Uhapsiti Dinkića i pola vlade od 5.Oktobra nadalje!
niko
Preporuke:
16
0
36 petak, 19 jun 2015 08:42
Seljak Bezemljaš4
Posebno teško opterećenje činjeno je zadržavanjem zastarelih pogona.Oni su često bili i najveći.
Slikovito rečeno proizvodnja felni je propadala jer se tražilo da se u istom obimu nastavi proizvodnja potkovica, iako konji nestaju.Komercijale su našle izlaz u proizvodnji za magacin,Čuvene "zalihe".
Bezvredne a vođene kao vrednost.Teško budućim istraživačima.Gomila laži i zamotavanja u kučine je kao Mont Everest.

Nama su prvo "popucale" fabrike lake industrije.Obuća, konfekcija.
Bile su zasnovane na političkoj činjenici da SSSR ne radi sa Zapadom.Pa smo mi kupovali materijal na zapadu,(pravili dug) prošivali nadvoje natroje i slali sovjetima uz veliku zaradu.Plaćanje kliringom (gas, nafta....)Samo uzgred jer kraja ne bi bilo.U gluposti bezgraničnoj nije se vodilo računa da gas neće uvek biti jeftin pravili smo sve živo energetski neefikasno.
Kada je SSSR sredinom osamdesetih posustao mi nismo imali kome da prodajemo gaće i cipele.
Cena i kvalitet.
Preporuke:
12
7
37 petak, 19 jun 2015 08:43
Gledač
@Seljak bezemljaš
Ne želim da polemišem ali kada govorite o zaposlenima nekad koji su se bavili kako se to onda zvalo "standardom" radnika npr. kuhinja, spremačice, portiri i sl. vi zaboravljate da su to bila druga vremena, drugi sistem i drugi dugoročniji planovi. Koja je onda bila razlika da se angažuje firma spolja za ishranu zaposlenih kada je ta firma isto tako društvena kao i ta koja je angažuje? Ta priča je karakteristika kapitalizma i slobodne inicijative samo zaboravljate da danas neki koriste samo deo sa obezbeđenjem dok novi kapitalisti koji se ovde formiraju ili dovode za ruku uglavnom što se tiče brige o ishrani to svode na pola sata pauze a ne da li radnik jede. Potpuno drugi sistem i način razmišljanja. Za ove danas on nije građanin koji je deo šireg sistema pa ga treba paziti za ove danas on je samo deo, praktično šaraf. Šta je bolje zavisi da li ste onaj koji koristi ili koji radi u tom novom sistemu. Nekada nisu svi imali kuhinje ali su imali bar gde i šta da jedu.
Preporuke:
10
2
38 petak, 19 jun 2015 09:34
Seljak Bezemljaš7
Zakasnela industrijalizacija stvoriće mnogo sirotinje.
Ubrzan porast stanovništva (četverostruko uvećanje za 70 godina)značajno će pogoršati standard.
"Standard mesa" biće zamenjen "standardom žita".
Jednostavno rečeno većina neće imati dovoljno belančevina životinjskog porekla.Mesožderi su morali da jedu proju.Oni će biti materijal koji će dovesti komuniste na vlast.Objasniće masama da su za sve krivi narodni neprijatelji.Nešto će pobiti a sve opljačkati.TO ĆE BITI PRVA "KASA" KOJU ĆE DELITI PRISTALICAMA Biće toga još.I sa istoka i sa zapada.

Za pristalice će se govoriti da su bili bezemljaši ili da su im imanja bila mala. Netačno.
Svako imanje je malo ako se obrađuje neproduktivno.
Taj "neproduktivni"seljak preći će iz sela u grad, postati malograđanin i stvoriti fabrike na sliku i priliku bivšeg imanja.Sedi u gradu i čeka "kasu".
Sve mu je sitno.Sitna pakost, sitna zloba...
Crne sirotinje uglavnom nema jer je opšti svetski napredak doneo visokorodne sorte i jeftin tekstil.
Preporuke:
14
5
39 petak, 19 jun 2015 10:10
NSPM web
Za Seljak bezemljaš i ostali,
još jednom vas molimo da se uzdržite od prevelikog broja uzastopnih komentara jer oni počinju da liče na trolovanje i odvlače od teme.
Preporuke:
11
14
40 petak, 19 jun 2015 12:33
Kostja
@zoran:
...jedino si zaboravio da kazes da....pod broj 1a.) Zapad pljacka koga god stigne na ovoj planeti hiljadu i vise godina! Ne koga stigne, nego onoga ko je slabiji od njega, pa onda vojnom silom porobljava, ubija, i naravno, pljacka sve sto se moze opljackati u drugim 'neprijateljskim' zemljama. Eto. taj i takav Zapad vucic and comp. nam namecu, evo, vise od tri godine, da ne pricam o DOS-lopovima.
Preporuke:
9
1
41 petak, 19 jun 2015 12:39
Milic
Sve je lepo receno i napisano, ali iz ugla savremenih analiticara i savremenih kretanja. Srbija je odavno izgubila korak sa sadasnjim bogatim zemljama zapada. A zbog cega? Ceo 20-deseti vek je ratovala i izgubila ljude i ostalo. A onda nam je taj milosrdni zapad doveo Tita i komunizam, sankcije, embargo,bombardovanje 1999. itd. Kad sam pre neki dan saznao da ja vrli svedski kralj Gustav peti sredio da Svedska ne ucestvuje ni u jednom svetskom ratu u proslom veku, sve mi je bilo jasno. Eto zasto je Svedska najbogatija u Evropi, i pravi se vazna sa svojom socijalnom politikom, itd. Sve je jasno i nema tu velike mudrosti. I koliko jos takvih bisera ima a mi za njih ne znamo.To treba istrazivati i objavljivati pod naslovom:DA LI STE ZNALI.Tako bi se smanjili srpski kompleksi nize vrednosti, tj. frustracije. Nismo mi tako losi kao sto nas prikazuju.
Preporuke:
6
4
42 petak, 19 jun 2015 13:38
idi dok si mlad
@šta činiti,6.Oktobar!
... uspela da spreči lak ulazak stranaca u delatnosti koje ne mogu da pokrenu razvoj zemlje, a mogu lako da izvuku profit, kao što su maloprodaja, telekomunikacije ili finansije (samo 3% bankarskog sektora drže stranci).

Ovo je nešto što nismo smeli činiti!
Uništiti domaći baknarski setor i rasprodati telekomunikacione delatnosti!

Hiljade beogradskih Slovena, predvođene Labusom i Svilanovićem, 2002. su proslavile otvaranje Merkatora i početak uništavanja srpske maloprodaje. "Povratak Slovenije u Srbiju", kako tada trijumfalno izjavi slovenački ministar.
http://novibeograd.rs/u-novom-beogradu-otvoren-merkator-centar-beograd

Otada su zatvorene hiljade malih prodavnica, svi trgovinski lanci su u rukama stranaca, posledice trpe i druge oblasti. Zatvoren je jedan od glavnh izvora domaće akumulacije. Onemogućen je normalan razvoj srpske maloprodaje, preduzetništva, pa i nacije.

u gradu novih idea, frikom na svakom koraku
Preporuke:
18
0
43 petak, 19 jun 2015 16:02
Johnny
@ D-ex
@ Johnny Hvala Vam na odgovoru , mi smo zaista u teškoj situaciji i kako rekoste narod kome pripadamo je izgubio sposobnost da razmišlja i da donosi prave odluke.Pozdrav.
Preporuke:
4
0
44 petak, 19 jun 2015 19:53
jedno zasto, hiljadu zato
@Cviko

ja sam za to da se drzimo teme...

pitanje je bilo zasto je zapad razvijen a mi ne...

da je pitanje bilo zasto je zapad gori od nas i zasto ce zapad uskoro da zavrsi u totalitarnom haosu i zasto zapad strateski nije dobar za nas (osim sto nas vidi kao male Ruse koje treba istrebiti sa Balkana i iz blizine mora koja su atlantistima strateski najbitnija), onda bi vas odgovor bio adekvatan....

zapad svakako nije razvijen zato sto bogati postaju sve bogatiji, zato sto je demokratija i sloboda medija samo privid, zato sto licemerno zloupotrebljavaju ljudska prava i slobode sirom sveta, zato sto vodi agresivnu politiku sa ciljem osvajnja sveta u korist male bankarske elite,zato sto ta elita tezi depopulaciji planete i GMO hranom, aditivima, vakcinama i lekovima coveko-cidima ubija cak i svoje stanovnike...

ali zapad jeste ekonomski, vojno pa i u nekim aspektima individualnog razvoja, razvijeniji od nas... ja sam pokusao da objasnim zasto...
Preporuke:
3
1
45 petak, 19 jun 2015 22:32
Urbana Gerila
Naklapanje! Nesporno da nam trebaju ozbiljne analize, daleko ozbiljnije od ove! Ubuđala retorika... zapad je "razvijen" (a i zakržljao sa druge strane), jer koriste pljačku i genocid na svih pet kontinenata vekovima! A mi smo siromašni jer spadamo u te nad kojima se oni iživljavaju vekovima. I jesmo glupi i lenji kad toliko traje sve to!
Preporuke:
6
0
46 petak, 19 jun 2015 22:33
Urbana Gerila
Zapad je "razvijen" (a i zakržljao sa druge strane), jer koriste pljačku i genocid na svih pet kontinenata vekovima! A mi smo siromašni jer spadamo u te nad kojima se oni iživljavaju vekovima. I jesmo glupi i lenji kad toliko traje sve to!
Preporuke:
3
1
47 petak, 19 jun 2015 22:38
Jaroslav
Zapad je razvijen zato što smo mi naivni idioti, i potkupljivi i ne želimo da vladamo nego želimo da vladaju nama. Zašto npr Srbija nije napravila Veliku Srbiju nego je napravila bratsku toplu JUgoslaviju. Zato što smo idioti. Kratko.
p.s. Isto tako sada većina biračkog tela odlučuje da da glas AVAVu koji vodi Srbiju u nestajanje u nihilizam nadnacionalne nemačke.
Velika je čast što će Angela prespavati u BEogradu. To sam pročitao pre pet minuta. 6 april......
Preporuke:
7
1
48 petak, 19 jun 2015 23:02
Seljak Bezemljaš
Gledač
Poštovani gospodine
Ja pišem, opširno i konfuzno pa sam zato slabo razumljiv.I kada pisanije skratim neću biti razumljiviji.Nije samo do mene.

Društvo koje ne ide stazom specijalizacije nije sposobno da usvaja nove tehnologije, stagnira i ostaje siromašno.
Raste samo broj mudraca opšte prakse.
Preporuke:
2
8
49 petak, 19 jun 2015 23:03
Radgost
Poslednjih 1000 godina Zapad se neprestano razvija-kaže članak.
Mnoštvo knjiga kazuje pak da Zapad:Pljačka ceo preostali svet!
Da su krstaši,predvođeni jezuitima pod nadzorom inkvizitora,oružano pohodili istok,zapad i jug; otimali imovinu ljudima svih boja;otimali ljude i otimali znanja
(svoja znanja nisu imali osim znanja da otimaju,pljačkaju i ubijaju!).

Da nakupljeno sačuva i nastavi dalji razvoj, Zapad je postavio po svetu oko 1000 vojnih baza i izdaje papirni novac;šarenim papirićima kupuju ljude,znanja,teritorije-oružjem ubeđuju neposlušne i nepokorne(slične Srbima).

I to nije sve;iz klase robova su regrutovali školovane pojedince za super sloj koji oduševljeno radi za Zapad u stilu:(Sinkler-Arousmit)
Znanje je najveća stvar u medicinskom(ili tehničkom svejedno) svetu,ali ono nije ni od kakve vrednosti ako se ne može prodati,a da bi se to postiglo mora se napraviti utisak svojom ličnošću na ljude koji imaju dolare.
Preporuke:
7
1
50 subota, 20 jun 2015 01:33
Steva
@jedno zasto, hiljadu zato

Generalno, ja i ne razumem sta se podrazumeva pod terminom Zapad? Zapadna Evropa, kao najstarija u razvoju? Amer.profesor Jared Diamond ima teoriju o sirenju civilizacija po geograf.sirini (klimatski uslovi), i koja meni deluje tacna, svakako za Zap.Evr. Amerika je krajem 19v bila zemlja u bankrotu. Ali ratovi u Evropi, i hop, seoba kapitala,pa hop Bretton-Woods 1944god i uspostava $ kao jedine sv.rez.monete i eto. Japan je vekovima bio ruralna, zatvorena zemlja. Ali nakon II sv.rata, pomoc, pa fanatican rad i produktivnost, pa kopiranje patenata i sl, i zaista postade ekon.sila iako vrlo tanki sirovinama. Doduse, od 90tih, Japan je u stalnoj deflaciji prakticno, ali to je posebna prica. Tesko je izvuci opste pravilo.
Zapad se urusava sada, i to zbog drzavnih dugova, ne korporativnih, iliti nemilosrdnog kapitalizma. Ako socijalizam funkcionise samo dok traju tudje pare, socijalizam ih je urusio, ma koliko kontradiktorno zvucalo.
Preporuke:
2
3
51 subota, 20 jun 2015 04:44
Reddy
Neko ovde postavlja pitanje specijalizacije. To je izvedeno pitanje u smislu da se ne može slobodno odabrati takva orijentacija. Specijalizacija je stvar prinude u okruženju koje vas na to tera. To je svakako tržišni sistem ali postoji i neophodan preduslov da se u nju krene. Taj preduslov je akumulacija, domaća ili dodatna. Domaća akumulacija je, pak, uslovljena mnogim faktorima, među njima, pre svega, istorijskom putanjom društva o kome je reč. Dodatna se može obavljati ako su vam pristupačni izvori kapitala i ako ste u poziciji da je pribavite. Koliko je to Jugoslavija bila u stanju da izvede brzo i na efikasan način je veliko pitanje što znači da se stvar ne može postavljati apstraktno i izolovano te na taj način stvarati utisak o pogrešno odabranom modelu razvoja kako to ovde, sasvim pristrasno i iz ideoloških pobuda, čini seljak bezemljaš.
Preporuke:
5
6
52 subota, 20 jun 2015 08:19
Reddy
Stevo, izvodite prebrze zaključke. Državne dugove posmatrate kao uzrok a ne kao posledicu onoga što se danas zbova kapitalizmu. Tu je vaše nerazumevanje šireg konteksta. Državni dugovi su fenomen gde država samu sebe otkupljuje. Zašto to radi niko ne postavlja pitanje. Recimo da bi obezbedila i ostvarila već uspostavljena prava. A tih prava, opet, nema, ako ne razumete funkcionisanje i processing savremenih tehnologija ali i ključnih društvenih funkcija. To ne može obezbeđivati privatni pa ni korporacijski kapital. Država tada stupa na scenu. Ona tako monopoliše svoju ulogu pa tako obezbeđuje i sve dominantniji uticaj u sve razuđenijoj reprodukciji kapitala. Koliko doprinosi bržem i efektnijem plođenju kapitala, gledano na kraći rok, toliko ako ne i više, usporava i sapliće širu reprodukciju, na duži rok. Država tako postaje sistemski problem društva i njene reprodukcije. Tek se s takvog aspekta mogu tako razumeti i sanašnji problemi pa i oni vezani za državne dugove.
Preporuke:
6
6
53 subota, 20 jun 2015 12:30
Bojan
Shvatam da u pozadini stoji dobra namjera, ali članak obiluje nelogičnostima i brzopletim zaključivanjima. Autor na početku špekuliše o tihoj izolaciji, zatim vezuje strane investicije sa dotokom tehnologije. Strani investitori ne poklanjaju tehnologije zemlji, one i dalje ostaju njihovo intelektualno vlasništvo, i kao drugo, ključne tehnologije i know how ostaju u zemlji porijekla a periferne zemlje se koriste najčešće samo kao sirova jeftina radna snaga. Srbija se tehnološki ne može razviti sa stranim investitorima, već samo preko sopstvenog razvoja, sa eventualnom otkupom tj licenciranjem tehnologija.
Još po pitanju tehnologija i izolovanosti, Srbija se najintenzivnije razvijala baš u periodu izolacije i carinskih ratova (AU monarhija). Članak je relativno površan, brzo izvodi zaključke i kao njihovu osnovu koristi zablude. Preporučujem autoru da pročita 23 stvari koje niste znali o ekonomiji ili neko drugo djelo od Ha DŽun Čanga, npr Ekonomija: korisničko uputstvo
Preporuke:
4
0
54 subota, 20 jun 2015 13:07
SZŽ
Nisam ni čitao tekst ali ako je naslov ujedno i pitanje onda je odgovor vrlo jednostavan.

Zapad je nasilan i bez morala i kao takvom mu je lako da osvaja, krade i potkrada ceo svet a onda tim bogatstvom plaća najpametnije iz tog "celog" sveta da razvijaju taj isti zapad.

Sve ostalo je golo teoretisanje koje ničemu ne vodi.
Preporuke:
6
2
55 subota, 20 jun 2015 14:42
Steva
Reddy, Stari Rim je propao zbog dugova i deflacije.
Drzava napravi dugove, odvali poreze, na apsolutno sve, uvede drasticne kazne, i ubije svaku inicijativu. Sa M stanovnika, Rim se sveo na 30h, varvari se usetali samo, malo im toga ostalo za pljacku. Isto i sad, da, drzava se mesa, Keynesova teorija dodaj likvidnost kad se posustane, oduzmi kad krene. A koji ce to politicar da dobije izbore ako obeca zavrtanje. Cak je teorija pogresna, jer se drzava ponasa uvek netrzisno, salje pogresne signale investitorima i stvaraju se baloni, berze, nekretnina, obveznica...Svaka iteracija je sve gora. A soc.u smislu trosenja, i to bas socijalnog, na Zapadu. Bakica,sama, rentira 3sobni stan, pola joj placa drzava. To je samo mali primer.
Svetski kapital, globalni,koji niko ne kontrolise, u 1 trenutku vise dugove nece finansirati, i tu nastaje
mrak i seobe. Italija je npr.vec neresiv problem, a Japan je Grcka x100. Industrijske zemlje, i sta.
Preporuke:
2
6
56 subota, 20 jun 2015 21:43
Drazalegenda
Bogate su samo NEKE bivse imperijalne-kolonijalne sile ,a ostali su u procesu bankrota zbog Lopovskih Svetskih Korporacija i Banaka to svi sa srednjom skolom ZNAJU !!!
Jedine PROIZVODNE PRIVREDE su Nemacka ,KIneska i jos neke Azijske ,Brazil ....
Nek autor objasni po ekonomskim merilima i zakonima -USA $ -njegovu vrednost ? i kao svetsku valutu broj jedan bez ikakvih validnih podataka o kolicini u opticaju istog i validnoj podlozi ???
Samo NATO i Vojna pretnja drze isti !!!!
Preporuke:
3
1
57 subota, 20 jun 2015 22:04
Reddy
@Steva

"Svetski kapital, globalni,koji niko ne kontrolise, u 1 trenutku vise dugove nece finansirati, i tu nastaje
mrak i seobe." Svetski kapital nikoga ne finansira već je finansiran demontažom sopstvenog proizvodnog agregata i pojačanom eksploatacijom radne snage. Ono što se danas konvencionalno zove svetskim kapitalom uveliko je spekulativni kapital nastao i razrastao kao veliki državni dug. I kakve on to sada dugove, kako pišete, neće više finansirati? Pa, on sam je dug, vi kao da ne razumete o čemu pišete.
Preporuke:
8
4
58 subota, 20 jun 2015 22:14
Reddy
Smešno je i zabavno šta se sve ovde piše o nekakvoj specijalizaciji. Pa, specijalizacija je samo način da se istisne još veći profit. Specijalizacija je automatizacijom dovedena do savršene funkcionalnosti. U takvom društvu će vladati isključivo roboti, naravno, ako se zadrže društveno-svojinski oblici kakvi danas u svetu preovlađuju. Zato je pisati o specijalizaciji a ne pomenuti okruženje u kome se za nju pledira i s obzirom na to čemu se intendira potpuna besmislica i apsolutna zalutalost. Specijalizacija je, na primer, do savršenstva dovedena u nemačkom sistemu kioncentracionih logora. Možda želite da živite u takvom okruženju? To je potpuno dehumanizovani svet lišen ljudskih vrednota i kategorija. Čovek je univerzalno biće a specijalizovati njegove sposobnosti znači bukvalno ograničiti i pojednostaviti kreativne funkcije i redukovati ih na automatizam, na ponavljanje što je suštinski suprotno od njegovog bića. To je poenta zahteva za tzv. specijalizacijom ili pojednostavljenjem.
Preporuke:
13
3
59 subota, 20 jun 2015 23:44
Da ali
Kao prvo Srbija treba da traži spas na istočnim tržištima i tržišta trećeg sveta da suzbije što više zapadnu ekonomsku omču. A kao drugo rast proizvodnje neznači automatski i da će se dobit sa radnim narodom deliti (Pogledajte rast privrede i rast plata u Nemačkoj sadnji 15-20 godina).
Preporuke:
4
1
60 nedelja, 21 jun 2015 02:40
Steva
@Reddy
Pa evo,hajde da uprostimo. Zapad, u smislu Zap.Evr = monetarna Unija,evro. Evro je valuta gde je svako zadrzao svoje dugove. Nema lire, drahme itd. Pa sta, ima obveznica, dot. zemalja, pa se kapital sjati "short" na istim, ko sto bi da ocekuje pad npr. lire ili drahme. Nije to nista spekulativno, to je trziste. Ono sto jeste spekulativno, to je kurazenje evr.banaka a od strane drzava, da gomilaju dugove, a u bilansima to drze kao rezerve...Tu je problem. To je kao da Lujzijani neko (Fed)dozvoli da printa $-e. Valute su sad odraz poverenja. Ko ce u takav evro da ima poverenja? normalno je da se kapital izvlaci iz istog i prosto odlazi drugde, gde manje ugrozen. U tom smislu, globalni kapital se seli, nece to tolerisati, niti to moze da se kontrolise. (poucno H.Hoover memoari-ponasanje kapitala pred Depresiju) Evropa je prva na udaru opste deflacije. Kratkovidi a pohlepni bankari i jos gluplji politicari. Zasto Srbija kaska, nije najvaznije pitanje, vec gde se uputila uopste.
Preporuke:
1
5
61 nedelja, 21 jun 2015 08:13
Reddy
@Steva

Kada se nešto kao država pogrešno razume onda su i zaključci neminovno pogrešni. Evo primera, vašeg citata...."Cak je teorija pogresna, jer se drzava ponasa uvek netrzisno, salje pogresne signale investitorima i stvaraju se baloni, berze, nekretnina, obveznica...Svaka iteracija je sve gora. A soc.u smislu trosenja, i to bas socijalnog, na Zapadu. Bakica,sama, rentira 3sobni stan, pola joj placa drzava. To je samo mali primer." Kejnsova teorija nije pogrešna jer je u datom istorijskom momentu bila odgovarajući lek za nastale probleme a oni su duboko bili situirani u samom jezgru kapitalističke reprodukcije. Otuda, to je bio jedini lek kako bi se iskobeljali iz kandži recesije pa depresije. Cenu je platilo pedesetak i kusur miliona života u Drugom svetskom ratu koji je, paradoksalno, "oslobodio" zapretene potencijale za nova unosna ulaganja. Da njega nije bilo kapitalizam ne bi ni preživeo. I sada, odjednom, vi izvodite zaključak kako država daje pogrešne signale i sl.!?!?!?
Preporuke:
6
4
62 nedelja, 21 jun 2015 08:18
Reddy
@Steva

To je upravo svedočanstvo da vi baš niste shvatili istorijsku ulogu države svodeći je na čistu funkciju regulatora u reprodukciji kapitala. Trebalo bi na kraju da znate i šta je Keynes odgovorio na primedbe povodom njegovih preporuka...."In the long run we are all dead". Šta mislite, na koga je i na šta mislio? jedva da je to tajna koju je teško odgonetnuti, možda za nekog....
Preporuke:
6
4
63 nedelja, 21 jun 2015 08:27
Reddy
@Reddy

"Kratkovidi a pohlepni bankari i jos gluplji politicari". Ma, sve je to tačno što pišete samo ovde ima jedno veliko "ali". A to je da se i oni ponašaju "tržišno" a to znači da ih interesuje pre svega profit jer je on pokretač celog procesa reprodukcije. Ako oduzmete taj motiv onda nema ni kapitalizma ni motivacije ni sistema. U kapitalizmu se svi ponašaju racionalno i tržišno ali je u tome i ceo problem. E, vi baš tu ne vidite problem i to je ono na šta ukazujem! Vi uzimate zdravo za gotovo date pretpostavke a baš su one pod velikim znakom pitanja. Jer stvari su u osnovi pogrešno postavljene, pogrešno u svojinskom smislu. To je ono što danas svi obilaze a u čemu je sadržan ceo problem. problem svojinskog oblika. Kada bi se to rešilo nestali bi i problemi dugova, države kao ekonomskog aktera, problemi hiperprodukcije, plasmana, itd.
Preporuke:
6
5
64 nedelja, 21 jun 2015 10:09
Vladimir
Kao prva premisa je da ekonomija ne postoji, ni kao nauka ni kao teorije. I koja drzava shvati tu sustinu, preskocila je mit i krenula u napredak.

Osnova razvijenog sveta je u pljacki, gusarenju i zastiti opljackanog "ekonomicarskim" teorijama.

Omogucavanje pljacke razvojem oruzja je pokrenulo i tehnoloski napredak, prakticno je cela civilizacija u neprekidnom ratu.

Sloveni su hrabar, nefrustriran, miran, vredan.lep i pametan narod, ali su pritisnuti vekovima zamlacivanjem i teskim problemima od religije do lokalnih i globalnih ratova, krvolocnijih grupacija.
Preporuke:
6
2
65 nedelja, 21 jun 2015 16:04
Seljak Bezemljaš
Vrlo, vrlo škodljive priče.

Davno nekada Srbija je izvozila velike količine suvih šljiva.Naročito su se istakla braća Krsmanović.(stigli su iz okoline Tuzle.)Parama zarađenim od šljiva kupili su i palatu Krsmanovića u kojoj je 1 decembra 1918 stvorena prva Jugoslavija.(dvor je oštetila austrougarska vojska)
I danas stoji na Terazijama ta palata kao i srpske pravoslavne crkve u Trstu sagrađene od trgovine suvim šljivama.
Izvesni Englez Herbert Vivijen posetio je Srbiju 1895 I 1897 u Brajtonu napisao knjigu SRBIJA RAJ SIROMAŠNIH
Uzgred je opisao i proces sušenja šljiva.
Utvrdio je da mnogo voća propada zbog loših sušara.
Osušeno voće izvozili su u buradima.Evropa je imala standardizovana pakovanja (po veličini, količini i kvalitetu) pa su veliku zaradu imali oni su otkupljivali na veliko.
Pljačkali nas i tada.
A možda smo trebali i mi naučiti pakovati.I unaprediti sušare.Možda bi smo bili bogati.Bogatiji sigurno.
Preporuke:
6
7
66 ponedeljak, 22 jun 2015 02:24
Steva
Mozda se ne razumemo, ja vam ukazujem na sustinu, ili bar pokusavam. Keynes je govorio svasta, i da tada nece biti nikakvih lomova, bi Vel.Depresija, gde se on licno ojadio by the way. Pri kraju zivota, priznao je sam, da mnogo toga moze da se pripise tzv.nevidljivoj ruci kapitala. (pojam A.Smitha). Mesanje drzave, je pogresno, na nacin na koji se radilo. Sam Keynes-da,smanj/kamata u smislu stimulacija, nikako uz const.povecanja poreza kao sad. Drzave vode pravnici, advokati, ne ekonomisti, a jos manje oni sa trzisnim iskustvom.
Evro je tipican primer. Nema veze jesu li Grci ovakvi ili onakvi. Ulaskom u evro, koji je koncipiran pogresno, za takve zemlje, u samom startu, zapecatili su sebi. Sa 0,8 na 1,6 za E/$ njima su dugovi duplirali(nesto sl.kreditu u svaj.fr) vrlo brzo. Vel/inv.banke i drzava, Government, politicari, u istom krevetu, vrlo je losa kombinacija. Banke idu na kratke staze, a politicari misle da uredbama peglaju sve. Pa je problem sve veci, a Orvel varijanta sve bliza.
Preporuke:
1
4
67 utorak, 23 jun 2015 07:22
Prečanin
Zapad je razvijeniji od nas slično, a možda i isto kao što je Beograd "razvijen" u odnosu na takozvanu unutrašnjost. Za "razvoj" je koristio ista sredstva i iste načine kao i zapad. Uskoro će to biti najveći kupleraj u Evropi, ako već nije.
Preporuke:
8
3

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner